PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Kontroly nezaměstnaných mají omezit práci načerno, podle lidí je to šikana

DALŠÍ TOTALITNÍ PRAKTIKY NA LIDI, OMEZOVÁNÍ JEJICH SOUKROMÍ A SVOBOD

3.1.2012

Účinný nástroj proti zneužívání podpory v nezaměstnanosti, nebo šikana? Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) je přesvědčen, že systém kontroly nezaměstnaných skrytý pod zkratkou DONEZ je dobrá investice. Lidé, kteří se musí na jeho základě pravidelně hlásit na poštovních přepážkách Czechpoint, protestují.

V říjnu ministerstvo spustilo projekt kontroly nazvaný Docházka nezaměstnaných (DONEZ). Vytipovaní uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadů práce se musí pravidelně, tedy dvakrát i třikrát týdně, dostavit na „kontaktní místo veřejné správy“, tedy na poštu, aby předvedli, že nikde nepracují.

Prokážou se občanským průkazem a pracovník u přepážky potvrdí jejich návštěvu. Měl by jim také předat aktuální nabídku volných míst. Ministerstvo si od toho slibuje omezení práce načerno.

Nelegální práce je rozšířená

„Pokud předpokládáme, že se zhruba sedm procent ekonomicky aktivní populace věnuje nelegální práci, tak znesnadněním jejího výkonu a efektivnější kontrolou bude roční ekonomický přínos v řádech miliard korun,“ tvrdil na začátku akce Drábek.

Jak řekl v prosinci Právu, z čísel za první dva měsíce existence jednoznačně vyplývá úspěšnost toho projektu. „V hrubých číslech – náklady byly čtyři milióny, výnosy 14 miliónů korun. Řečeno ekonomickým žargonem, čistý zisk pro státní rozpočet byl 10 miliónů korun,“ uvedl.

"Šel jsem se hlásit 30. listopadu, tedy v den, kdy poště „spadl systém“. Dostal jsem náhradní termín hned den nato. Vynadali mi, že jdu o den pozdě."

Důležitější je podle něho potvrzení, že jde o účinný způsob, jak uchazeče o zaměstnání, u kterých je riziko práce načerno, donutit, aby šli dělat. „Statistiky říkají: osm set lidí za dva měsíce přestalo být uchazeči o zaměstnání, protože se rozhodli, že se raději ze systému odhlásí a přihlásí se do standardního pracovního poměru,“ dodal ministr.

Pošta vydělá 234 miliónů

Za každou schůzku platí stát České poště 45 Kč. Pošta za dva roky vydělá 234 miliónů korun. Jenže stejnou službu umějí dělat zdarma v rámci svého rozpočtu úřady práce, které byly i za tímto účelem zřízeny. Ministerstvo se brání, že nový systém je účinnější.

A co lidé, kteří se v seznamu DONEZ objevili? Podle nich to vypadá i takto: člověk vystojí frontu a pak se dozví, že se měl hlásit již před půl hodinou. Dostane se mu varování, že by taky mohl přijít o podporu. Hodně těch, kdo se ocitli v hledáčku systému DONEZ, ale podporu nebere. Podle zákona jsou do něho zahrnuti i mladí do 26 let či dlouhodobě nezaměstnaní, kteří na podporu nemají nárok.

Drábek výzvy, že by si měl posvítit spíše na ty, kdo ji berou, odmítá. „I na lidi bez podpory stát přispívá. Platí za ně zdravotní pojištění i budoucí důchod, protože doba se jim započítává jako náhradní pro jeho výpočet,“ řekl ministr.

„Jenom výhrůžky, práce ale žádná“

„Řeknu vám jen tolik, pro spoustu lidí, jako jsem já, je to šikana. Jsem už třetím rokem nezaměstnaný, ve věku 51 let, VŠ. Drábek myslí, že takového člověka, jako jsem já, někdo na Olomoucku zaměstná? Ani omylem,“ stěžuje si pan J., který jako bývalý voják podporu nebere a na rekvalifikační kurs čekal rok. Okamžitě po absolvování se ocitl v DONEZ.

Jiný muž popsal své zkušenosti na internetu: Šel se hlásit 30. listopadu, tedy v den, kdy poště „spadl systém“. Dostal náhradní termín hned den nato. Vynadali mu, že jde o den pozdě. Následovala informace o sankcích. Totéž slyšel za týden, než mu po urgencích pošta dala „omluvenku“ za zpackanou první návštěvu.

„Osobně mně při žádné ze tří již absolvovaných návštěv poštovní pobočky, vynucovaných hrozbou dalšího snížení existenčních jistot, systémem žádná nabídka práce poskytnuta nebyla,“ tvrdí Renáta Hanušová, která je již dva roky bez práce a DONEZ kritizuje.

To, že 234 miliónů z evropských fondů jde místo na aktivní politiku zaměstnanosti, tedy mj. na vytváření pracovních míst či na rekvalifikaci, na restriktivní opatření, považuje za zneužití fondů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr