PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Děsivé podmínky v čínských továrnách zůstávají stínem úspěchu firmy Apple

29.1.2012

Listy Daily Mail a New York Times přinesly v tento týden zprávy, že v provozech čínských subdodavatelů firmy Apple panují stále nelidské podmínky a zaměstnanci pracují 24 hodin denně. Apple podle listu Daily Telegraph už začal situaci prošetřovat. Podle obvinění se v továrnách pracuje 24 hodin denně.

Apple čelí skandálu ohledně výroby v Číně už dva roky. Poprvé propukl, když se přiotrávilo 140 dělníků tekutinou na čistění displejů pro iPhony. Pak se objevily zprávy o vysokém počtu sebevražd mezi zaměstnanci a loni došlo ke dvěma výbuchům, při nichž zahynuly čtyři osoby, a dalších 75 bylo zraněno.

Už na počátku propuknutí aféry Apple slíbil, že dohlédne na zlepšení poměrů. Jde ovšem o firmy, které americká společnost přímo nevlastní, pouze s nimi má uzavřené smlouvy.

Apple o situaci věděl

Mnoho se však nezměnilo, u poloviny z dodavatelů se při inspekcích od roku 2007 do konce loňského roku prokázalo, že porušují nejméně jedno z etických nařízení. List New York Times uvedl, že Apple věděl o nebezpečných podmínkách v továrnách Čcheng-du, kde došlo k explozím. Byl na ně upozorněn, ale nezasáhl.

„Co je morálně nepřijatelné v jedné zemi, je akceptovatelné u další,“ řekl listu bývalý poradce amerického ministerstva práce.

Li Ming-ki, který pracoval pro dodavatele Applu společnost Foxconn a nyní se s ní soudí, uvedl: „Apple se nikdy nestaral o nic jiného než o zlepšení kvality výrobků a snížení nákladů. Situace zaměstnanců je nezajímala.“

Bývalý představitel vedení Applu řekl, že společnost věděla o otrocké práci v některých továrnách a že ji přehlíží, protože "tento systém pracuje pro nás“. Realita je tak úplně jiná než to, co popisoval Steve Jobb, podle něhož jsou v mnoha továrnách restaurace, kina, bazény a nemocnice.

Vyčerpávají práce a tlak

Zaměstnanci mají po 24hodinových směnách oteklé nohy, že nemohou ani chodit, během týdne nemají ani den volna a spí natlačeni v noclehárnách.

V nechvalně proslulé továrně v Čchengdu visí v hale transparent s heslem: "Pracuj těžce dnes, nebo budeš zítra těžce hledat práci.“

O tlaku na zaměstnance svědčí to, že kolem budov továren jsou instalovány záchranné sítě, aby nespáchali sebevraždu ti, kteří už tlak nemohou vydržet a pokusí se zabít skokem ze střechy.

Zoufalí zaměstnanci často demonstrují, často pod heslem "Bezcitné jablko, shnilé jablko".

Reakce Applu

Apple proto tento týden rozeslal email 60 000 kmenovým zaměstnancům firmy. Šéf společnosti Tim Cook v něm ujišťuje, že se Apple „stará o každého dělníka v dodavatelském řetězci“.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se