PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

V Plzni testují platbu jízdného mobilem. Nabízí mnohem víc funkcí než čipová karta

1.2.2012

Plzeňské dopravní podniky začaly jako první u nás zkoušet placení jízdného v dopravních prostředcích pomocí speciální SIM karty v telefonu. Službu zatím využívá 50 dobrovolníků. Oproti klasickým čipovým kartám technologie nabízí řadu služeb navíc, včetně platby v obchodech.

Jízdenka ani karta s čipem už nebudou potřeba. Plzeňské městské dopravní podniky testují v těchto dnech společně s operátorem O2 Czech Republic platbu jízdného pouhým přiložením mobilního telefonu ke čtečkám v městských tramvajích, autobusech a trolejbusech. Plzeňský dopravní podnik se chystá tento platební systém zprovoznit jako první v Česku. Do konce února jej testuje 50 vybraných cestujících.

Takzvaný NFC projekt využívá technologii Near Field Communication sloužící k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost. Speciální SIM karta v mobilech s NFC poskytuje kromě obvyklých telefonních služeb i služby elektronické peněženky, eviduje období předplaceného jízdného, čip umí v mobilu zobrazit zůstatek i poslední platby, ale třeba také zaplatit v knihovně či obchodě.

"Cílovou skupinou jsou lidé, kteří mají vztah k novým technologiím. Možná není daleko doba, kdy na jednom čipu nebo SIM kartě v mobilu budeme mít všechny důležité osobní věci od platební karty po klíčenku nebo jednou třeba i občanský průkaz nebo řidičák," prorokuje generální ředitel společnosti Plzeňské městské dopravní podniky Michal Kraus.

Platba jízdného prostřednictvím mobilu je tak technologicky pokročilejší oproti nynějším platebním prostředkům s čipem, jako je třeba Plzeňská karta nebo v Praze Opencard. Technologie NFC na SIM kartě mobilu nahrazuje plastovou kartu. Má podobné využití, ale umožňuje i řadu služeb navíc.

"Obyvatelé Plzně budou moci využít naši mobilní aplikaci O2 Wallet s novou generací Plzeňské karty nejen v dopravě a kultuře, ale také jako náhradu věrnostních nebo vstupních karet a k platbám," říká Richard Walitza, manažer pro NFC a finanční služby společnosti O2 Czech Republic.

Vývoj a příprava nové technologie přijdou na několik set tisíc korun. Plzeňský dopravní podnik začal testovat technologii NFC už před dvěma lety, tehdy ještě jen výhradně jako nainstalovanou součást mobilního telefonu.

"Jenže lidé v poměrně krátkém čase svůj mobilní telefon mění. Nynější projekt se SIM kartou umožní dlouhodobější využití. Je to technologie budoucnosti. Přecházejí na ni i další podniky a telefony s NFC budou stále častěji v nabídce operátorů," komentuje nový projekt za plzeňský dopravní podnik systémový manažer úseku Plzeňská karta Zbyněk Proška.

Zabezpečení celého systému funguje přímo na SIM kartě, a člověk tak není podle Prošky závislý na konkrétním telefonu. Ostatně technologie NFC už dnes slouží také revizorům v plzeňské městské dopravě. Místo klasické čtečky ke kontrole předplaceného jízdného na Plzeňské kartě cestujících používají mobil. Po jeho přiložení ke kartě cestujícího se jim ve zlomku vteřiny zobrazí, zda má dotyčný platný tarif, nebo jede v tramvaji "na černo".

V Plzni dosud nefungují "inteligentní" zastávky městské dopravy jako v Praze a některých dalších městech, kde si cestující na displeji na zastávce přečtou časy příjezdu jednotlivých linek, případně jejich zpoždění. Zavádí ale takzvané "inteligentní tagy". Na 21 nejfrekventovanějších zastávkách v Plzni umístil dopravní podnik samolepky se speciálním kódem.

Ten umí po přiložení mobilu s NFC technologií či s aplikací čtečky takzvaných QR kódů zobrazit nejen aktuální odjezdy konkrétních linek a jejich případné zpoždění, ale i další údaje. Třeba o historii blízkého kostela či úředních hodinách nedaleké radnice. Technologii NFC testují i banky, jako je třeba Citibank nebo Komerční banka. Platbu mobilem za nákup si mohou jejich klienti vyzkoušet třeba v řetězci Globus.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se