PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Banky v Česku zablokovaly kvůli uniku dat v USA několik desítek karet

2. dubna 2012

Tuzemské banky preventivně zablokovaly několik desítek platebních karet. Důvodem je únik citlivých dat v USA. Zneužití platebních karet kvůli tomu banky v ČR ale neevidují, vyplývá z pondělního průzkumu mezi velkými bankami.

Ze společnosti Global Payments, která zprostředkuje elektronické platby, unikly údaje o držitelích 1,5 miliónu platebních karet, informovaly již v pátek karetní asociace Visa a MasterCard.

Ukradené informace umožňují vytvořit falešné platební karty s přístupem na účty skutečných uživatelů karet. Zneužití platby však lze zabránit v případě, že platební systémy u obchodníků vyžadují využití bezpečnostního kódu, který je uveden na zadní straně karty.

"Na základě upozornění karetních asociací jsme preventivně zablokovali zhruba dvě desítky potenciálně ohrožených karet. K žádnému zneužití ale nedošlo," uvedl mluvčí Raiffeisen bank Tomáš Kofroň. Preventivně několik kusů platebních karet zablokovala i Česká spořitelna nebo ČSOB.

Blokace jako prevence

Mluvčí ČSOB Pavla Hávová rovněž upozornila, že k úniku karetních dat došlo u společnosti Global Payments v USA. "Nelze tedy zaměňovat s únikem dat od společnosti Global Payments Europe, se kterou banky na českém trhu úzce spolupracují v oblasti platebních karet," uvedla.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o únik dat v USA, předpokládáme, že nedojde k ohrožení dat našich držitelů platebních karet v České republice. Přesto jsme preventivně přijali zvýšená bezpečnostní opatření ve spolupráci se společnostmi Visa a Mastercard," řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

"V souvislosti s informací o úniku dat ze systémů společnosti Global Payments, jsme nezaznamenali zvýšené riziko zneužití platebních karet," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 miliónu.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se