PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Saúdská Arábie chce spojit státy Perského zálivu do unie

15. května 2012

Šest zemí Rady pro spolupráci v oblasti Perského zálivu zvažuje návrh možného budoucího sjednocení v unii. Po setkání ministrů zahraničí těchto zemí to v pondělí potvrdil princ Faisal, šéf diplomacie Saúdské Arábie, která vznik unie iniciuje. Informoval o tom deník International Herald Tribune (IHT).

Na schůzce byl představen návrh plánu na utvoření svazku. Ministři zahraničí mají na příští schůzce přijít se svými připomínkami k němu. „Doufám, že se všech šest zemí na příštím setkání shodne,“ řekl Faisal.

Podle IHT urychlily myšlenky na politické spojenectví podobné Evropské unii změny na Blízkém východě. Úzký svazek zemí má sloužit jako brzda změn iniciovaných „zespoda“ či „zvenčí“ i jako opatření vůči regionálnímu rivalovi Íránu.

Vyjednávání jsou ale složitá. Dohoda se očekávala už v pondělí, a to, že k ní nedošlo, jen podtrhuje obavy menších států z dominance Saúdské Arábie, napsal IHT. Rijád ve svém snažení za utvoření unie ale podle listu nepolevuje a diplomatické tažení doplňuje štědrými finančními a zbrojními nabídkami.

Unii tak zatím hlasitě a bez výhrad zatím podporuje jen sousední Bahrajn, jehož sunnitský režim Saúdská Arábie loni pomohla udržet u moci nad většinovým šíitským obyvatelstvem vysláním armády za hranice.

Ostatní země - Kuvajt, Katar, Omán a Spojené arabské emiráty - jsou z návrhu na vytvoření unie nadšeny méně. „Všechny mají své vlastní důvody. Mají vlastní ambice a vědí, jak využít své bohatství,“ řekl analytik Emile Hokayem ze Střediska pro strategická studia v Manáma.

International Herald Tribune upozornil, že Saúdská Arábie se dlouhodoběji snaží rozšířit Radu pro spolupráci v oblasti Perského zálivu o další země. V té souvislosti její diplomaté vedli rozhovory s Marokem či Jordánskem a loni dokonce její a kuvajtští představitelé prohlásili, že členským státem by se mohl stát i Egypt.

Nedávno Rijád po více než roce čekání od pádu režimu prezidenta Husního Mubáraka navázal spolupráci s novou egyptskou vládou a uvolnil první část finanční pomoci Káhiře ve výši miliardy dolarů (téměř 20 miliard korun).

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se