PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Důchody se propadnou, na dnešní třicátníky čeká jen 6500 korun

26. června 2012

Nepříliš růžově se má vyvíjet situace ohledně státních důchodů, které čeká strmý propad. Poměr průměrného nástupního důchodu k průměrné mzdě totiž klesne v roce 2050 ze současných 46 procent na 26 procent. Ukázala to studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval institut IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Pokud tedy dnes lidé s průměrnou mzdou 25 000 korun vstupují do penze s částkou 11 240 korun, současní třicátníci by od státu obdrželi jen 6500 korun. Propad životní úrovně musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících 20 let totiž budou od státu dostávat důchody nižší asi o deset procent.

„Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ připomněl analytik institutu Ondřej Schneider. Dnešní důchodový systém je podle něj nejvíce nevýhodný pro mladší generace, které by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

To podle studie zvyšuje výhodnost vstupu do druhého pilíře pro mnohem širší skupinu lidí, než se dosud předpokládalo, konkrétně by se mělo jednat o polovinu mužů a 30 procent žen. Ze studie dále vyplývá, že ženám se vyplatí spíše první pilíř, naopak nejvýhodnější je druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let.

Se spořením nejde přestat

Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku dvou procentních bodů ze svého.

Spoření bude dobrovolné. Pokud ale lidé do nového pilíře vstoupí, nebudou už moci přestat spořit. Čerpání důchodu bude možné jen formou penze buď doživotně, nebo po dobu 20 let. Jednorázové výběry na rozdíl od současného penzijního připojištění možné nebudou.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se