PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Mobilem snadno zaplatíte z gauče či autobusu, říká šéf Mopet cz Tomáš Salomon

11.7.2012

Mobilním telefonem můžete zaplatit u parkovacího automatu, po převzetí zboží z e-shopu nebo řemeslníkovi, když nemáte zrovna doma hotovost, popisuje brzkou budoucnost jeden z tvůrců platebního systému Mobito. Ten má začít fungovat v srpnu.

"Pro zapomenutý mobil se podle statistik vrátí devět lidí z deseti, pro peněženku jen pět z deseti. Den bez peněženky nějak přežijete, ale bez mobilu těžko, popisuje jeden z důvodů, proč má elektronická peněženka v telefonu budoucnost, jeden ze zakladatelů a šéf společnosti Mopet cz Tomáš Salomon.

Malý český start-up vytvořil před rokem a půl společnou firmu se třemi tuzemskými operátory - O2, T-Mobile a Vodafonem a čtyřmi bankami - Českou spořitelnou, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. V květnu získal licenci od České národní banky na vydávání elektronických peněz.

Platební systém Mobito už nyní běží v testovacím režimu pro omezený počet uživatelů, pro běžné zákazníky by měl být k dispozici v srpnu. Na začátku pomocí něj půjde platit v internetových obchodech a posílat peníze mezi přáteli, postupně bude Mobitem možné platit i u pokladen v kamenných obchodech, restauracích či za parkování.

Jeden ze dvou "otců zakladatelů" a předseda představenstva společnosti Mopet cz Tomáš Salomon poskytl rozhovor.

Jakou hlavní výhodu bude mít placení mobilem oproti dnes běžnému placení kartou?

Na rozdíl od karty, která nemá displej, je s prominutím trošku "hloupá" – musíte ji někde protáhnout nebo při placení na internetu překlepat všechna ta čísla včetně bezpečnostních kódů –, už dneska nic takového s telefonem nemusíte dělat. Pamatuje si poslední transakce, můžete si je prohlédnout, zaplatíte z gauče nebo autobusu.

Je však důležité říct, že Mobito nemá nahradit platební kartu. Je to jedna z dalších možností pro placení. Chceme, aby lidé nemuseli řešit hotovost a aby jednoduše využili toho, co jim dnešní technologie nabízí, a to je placení mobilem.

Bez mobilního telefonu si málokdo dokáže život představit. Statistika ukazuje, že devět lidí z deseti se vrátí pro zapomenutý mobil, jen pět z deseti pro peněženku. Den bez peněženky nějak přežijete, den bez mobilu si dovede představit jen málokdo.

Řada lidí má už dnes mobilní bankovnictví...

Hlavní rozdíl je ten, že když si pošleme peníze přes mobilní bankovnictví, uvidíte je na účtu až zítra – zatímco Mobitem je vidíte hned. To se hodí i mezi přáteli, když kamaráda nechcete hnát hned do bankomatu a prostě mu věříte a počkáte. Můžete takhle zaplatit třeba řemeslníkovi za opravu, když předem nevíte, kolik to bude stát a zas odpadne běhání k bankomatu. Bankomat budete mít v mobilu.

Třeba nákupy po internetu u nás fungují už nějaký čas, přesto u nás stále asi 75 % probíhá dobírkou. V budoucnosti to může fungovat tak, že ve chvíli kdy vám kurýr zásilku doručí, vy si zboží zkontrolujete a potvrdíte platbu mobilem.

Nebo si vezměte parkovací automat, kde dnes kartou nezaplatíte, ale potřebujete drobné. Zaparkujete, zjistíte že nemáte drobné, na schůzku musíte a jste nervózní, jestli bude botička... Takhle zaplatíte z mobilu třeba půl hodiny a když se schůzka protáhne, zaplatíte si další půl hodinu z kavárny. Už o tom s městy jednáme a zdá se, že na podobné řešení také čekají.

Po startu se budeme spíš snažit obchodníky inspirovat, kde všude to bude možné použít. Zavádění půjde postupně. Samozřejmě nejsme naivní, že během půl roku to budou používat všichni.

Jak bude platba probíhat?

Zákazník se identifikuje svým telefonním číslem, na mobil vám přijde žádost o zaplacení částky, kterou potvrdíte čtyřmístným PIN, který si sám vyberete. Pokud jste atraktivní blondýna a nechcete dávat třeba barmanovi číslo mobilu, vygenerujeme vám jiný devítimístný kód.

Není to slabina systému? Kdo si bude pamatovat další devítimístný kód?

Zvažujeme, že si lidé budou moci vybírat snadno zapamatovatelná "zlatá" čísla, jejich počet ale bude omezený. Bude ale řada dalších způsobů, jak se identifikovat, třeba zákaznickou kartou nebo přiložením mobilu k terminálu. V podniku, kde vás znají, stačí jméno či přezdívka.

Ve světě mobilních plateb teď frčí bezdotyková technologie NFC? Proč jdete jinou cestou?

S využítím NFC do budoucna počítáme. Zatím je ale penetrace chytrých mobilů, které NFC umí, v Česku dost nízká. Nechceme, aby si kvůli tomu zákazníci museli pořizovat nový mobil.

Kdy se zrodila myšlenka založit Mopet cz?

Někdy kolem roku 2005, když jsme s Viktorem Peškou na Slovensku řešili prodej finančních produktů na poště. Tehdy jsme sledovali, jak ve frontě stojí sofistikovaní lidé, téměř každý drží v ruce mobilní telefon, pak ale platí složenkou za dvacet korun. Říkali jsme si, proč to nemohou rovnou zaplatit z mobilu?

Bylo obtížné získat ke spolupráci čtyři banky a všechny mobilní operátory?

Dohodnout spolupráci tolika firem mělo své peripetie, domluvit se na všech podmínkách spolupráce a jak by ta služba měla vypadat, nám trvalo asi rok a půl. Nejdříve jsme uvažovali, zda to udělat jen s jednou bankou, ale odradily nás neúspěšné pokusy s různými elektronickými penězi, všechny ty "zlaťáky a dukáty"... Se čtyřmi bankami se snažíme nastolit standard mobilních plateb v ČR. Jednáme o spolupráci i s dalšími bankami.

Nevíme o podobném případu ani z jiných zemí, kdy by se takhle velké společnosti dokázaly dohodnout. Přesvědčit firmy jako Česká spořitelna nebo Telefónica k založení společnosti, kde nebudou mít dominantní podíl, nebylo jednoduché. Na podzim 2010 se nám to nakonec podařilo.

Pro zajímavost, zhruba deset let v Česku existovala Asociace pro mobilní platby, která sdružovala všechny operátory a velké banky, někdy v roce 2004 to museli rozpustit, protože pokaždé, když se někdo chopil iniciativy, byl po zásluze potrestán, jelikož si ostatní mysleli, že tím chce získat pro sebe nějakou výhodu.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se