V Číně demonstrovaly desetitisíce lidí proti znečištění

28.7.2012

Čchi-tung (Čína) - Tisíce demonstrantů protestujících proti znečištění vypouštěnému z papírny se v sobotu ve východní Číně střetly s policií.

Protestující lidé podle informací agentury AFP převrátili dvě auta včetně jednoho policejního a vpadli do kanceláří vládních úředníků v přístavním městě Čchi-tung nedaleko Šanghaje.

Demonstranti z kanceláří úředníků odnesli lahve s tvrdým alkoholem i vínem, stejně jako kartony cigaret. To vše jsou věci, které se v Číně běžně dávají jako úplatek. Některé ze zabavených předmětů vystavili demonstranti před úřadem. Krátce poté dorazila na místo ozbrojená policie, která demonstranty rozehnala.

Lidé jsou nadále skeptičtí

Protestující se postavili proti projektu na postavení dlouhého potrubí, které by do jejich města přivedlo odpadní vodu ze stovky kilometrů vzdálené papírny patřící japonské továrně Oji Paper. Místní úřady se snažily uklidnit situaci a uvedly, že plány na tuto stavbu byly definitivně zastaveny. Policie poté na svém mikroblogu vyzvala demonstranty, aby se vrátili domů.

Navzdory tomuto prohlášení, které odvysílala i místní televize, zůstává část protestujících skeptická vůči tomu, co mají úřady doopravdy v plánu a zda své prohlášení myslely vážně.

Podle jednoho z demonstrantů, který uvedl jen rodové jméno Čchin, by denně za plného provozu vypouštěla papírna až 150 000 tun odpadů do moře. Továrna byla postavena v roce 2007 a její mluvčí se snažil ujistit, že vypouštěná voda by nebyla znečištěná, ale pročištěná v souladu s platnými normami.

Podle Čchina bylo na místě na 50 000 demonstrantů, zatímco podle některých blogerů jejich počet dosáhl až 100 000. "Lidé byli všude, na zdech, autech, střechách, v ulicích. Vzduch byl cítit pachem alkoholu a bylo slyšet tříštění skla," napsal jeden z blogerů.

Na protesty zareagoval i největší čínský portál Sina Weibo, který zablokoval veškeré vyhledávání s výrazem Čchi-tung. Weibo má více než 250 milionů uživatelů.

Protestní hnutí v Číně v poslední době sílí a země zažívá čím dál tím víc demonstrací proti zhoršujícímu se životnímu prostředí. Začátkem července v provincii S'-čchuan protestovali lidé několik dní a neodradily je ani střety s policií. Snažili se tak dosáhnout trvalého zrušení projektu na hutnickou továrnu, která by znečišťovala prostředí.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se